2010–11 CEV Champions League
Jump to navigation
Jump to search
2010–11 CEV Champions League | |
---|---|
League | CEV Champions League |
Sport | Volleyball |
Duration | 16 October 2010 – 27 March 2011 |
Number of teams | 24 |
Finals | |
Venue | Bolzano |
Champions | Trentino BetClic |
Finals MVP | Osmany Juantorena |
The 2010–11 CEV Champions League was the 52nd edition of the highest level European volleyball club competition organised by the European Volleyball Confederation.
Participating teams
Rank | Country | Number of teams | Teams |
---|---|---|---|
1 | Italy | 3 | Bre Banca Lannutti Cuneo Trentino BetClic Sisley Treviso |
2 | Russia | 3 | Zenit Kazan Lokomotiv Belgorod Dynamo Moscow |
3 | Greece | 2 | Olympiacos Piraeus Panathinaikos Athens |
4 | Poland | 2 | PGE Skra Bełchatów Jastrzębski Węgiel |
5 | France | 2 | Tours VB AS Cannes |
6 | Belgium | 2 | Knack Randstad Roeselare Noliko Maaseik |
7 | Germany | 2 | VfB Friedrichshafen Generali Unterhaching |
8 | Spain | 1 | CAI Teruel |
9 | Turkey | 1 | Fenerbahçe İstanbul |
10 | Austria | 1 | Hypo Tirol Innsbruck |
12 | Slovenia | 1 | ACH Volley Bled |
13 | Serbia | 1 | Radnički Kragujevac |
15 | Montenegro | 1 | Budvanska Rivijera Budva |
16 | Romania | 1 | Remat Zalău |
20 | Bulgaria | 1 | CSKA Sofia |
League round
24 teams were drawn to 6 pools of 4 teams each.
The 1st – 2nd ranked qualified for the Playoffs 12.
The organizer of the Final Four was determined after the end of the League Round and qualifies directly for the Final Four.
The team of the organizer of the Final Four was replaced by the 3rd ranked team with the best score.
The four next 3rd ranked teams moved to CEV Cup. The remaining teams were eliminated.
Qualified for the Playoffs | |
Qualified as hosts for the Final Four | |
Qualified for the 2010–11 CEV Cup |
- All times are local.
Pool A
Pts | Matches | Sets | Points | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rank | Team | W | L | W | L | Ratio | W | L | Ratio | |
1 | Zenit Kazan | 13 | 4 | 2 | 16 | 8 | 2.000 | 548 | 477 | 1.149 |
2 | Generali Unterhaching | 11 | 3 | 3 | 13 | 10 | 1.300 | 513 | 496 | 1.034 |
3 | CSKA Sofia | 7 | 3 | 3 | 11 | 15 | 0.733 | 518 | 567 | 0.914 |
4 | AS Cannes | 5 | 2 | 4 | 9 | 16 | 0.563 | 527 | 566 | 0.931 |
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
16 Nov | 20:00 | AS Cannes | 0–3 | Zenit Kazan | 22–25 | 20–25 | 21–25 | 63–75 | Report | ||
17 Nov | 20:30 | Generali Unterhaching | 3–0 | CSKA Sofia | 25–18 | 25–18 | 25–14 | 75–50 | Report | ||
24 Nov | 19:00 | Zenit Kazan | 3–0 | Generali Unterhaching | 25–14 | 25–18 | 25–21 | 75–53 | Report | ||
24 Nov | 19:30 | CSKA Sofia | 3–2 | AS Cannes | 21–25 | 25–17 | 27–25 | 18–25 | 15–6 | 106–98 | Report |
8 Dec | 19:30 | CSKA Sofia | 3–2 | Zenit Kazan | 25–23 | 16–25 | 25–23 | 22–25 | 15–10 | 103–106 | Report |
8 Dec | 20:30 | Generali Unterhaching | 3–1 | AS Cannes | 25–27 | 25–20 | 25–18 | 25–19 | 100–84 | Report | |
14 Dec | 20:00 | AS Cannes | 0–3 | Generali Unterhaching | 24–26 | 21–25 | 24–26 | 69–77 | Report | ||
15 Dec | 20:15 | Zenit Kazan | 3–0 | CSKA Sofia | 25–8 | 25–19 | 25–23 | 75–50 | Report | ||
5 Jan | 20:00 | AS Cannes | 3–2 | CSKA Sofia | 20–25 | 25–19 | 22–25 | 25–15 | 16–14 | 108–98 | Report |
5 Jan | 20:30 | Generali Unterhaching | 2–3 | Zenit Kazan | 25–20 | 23–25 | 22–25 | 25–22 | 8–15 | 103–107 | Report |
12 Jan | 18:30 | Zenit Kazan | 2–3 | AS Cannes | 25–20 | 23–25 | 24–26 | 25–19 | 13–15 | 110–105 | Report |
12 Jan | 19:30 | CSKA Sofia | 3–2 | Generali Unterhaching | 23–25 | 25–22 | 23–25 | 25–23 | 15–10 | 111–105 | Report |
Pool B
Pts | Matches | Points | Sets | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rank | Team | W | L | W | L | Ratio | W | L | Ratio | |
1 | Noliko Maaseik | 15 | 5 | 1 | 522 | 462 | 1.130 | 15 | 7 | 2.143 |
2 | Bre Banca Lannutti Cuneo | 14 | 5 | 1 | 520 | 439 | 1.185 | 16 | 6 | 2.667 |
3 | CAI Teruel | 7 | 2 | 4 | 535 | 543 | 0.985 | 11 | 13 | 0.846 |
4 | Radnički Kragujevac | 0 | 0 | 6 | 365 | 498 | 0.733 | 2 | 18 | 0.111 |
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
17 Nov | 20:15 | CAI Teruel | 2–3 | Bre Banca Lannutti Cuneo | 16–25 | 25–20 | 25–23 | 21–25 | 12–15 | 99–108 | Report |
18 Nov | 18:00 | Radnički Kragujevac | 1–3 | Noliko Maaseik | 18–25 | 16–25 | 25–23 | 19–25 | 78–98 | Report | |
23 Nov | 20:30 | Noliko Maaseik | 3–1 | CAI Teruel | 25–17 | 25–15 | 24–26 | 25–20 | 99–78 | Report | |
24 Nov | 20:30 | Bre Banca Lannutti Cuneo | 3–0 | Radnički Kragujevac | 25–21 | 25–20 | 25–12 | 75–53 | Report | ||
8 Dec | 18:00 | CAI Teruel | 3–0 | Radnički Kragujevac | 25–17 | 25–16 | 25–15 | 75–48 | Report | ||
8 Dec | 18:00 | Bre Banca Lannutti Cuneo | 3–0 | Noliko Maaseik | 25–18 | 25–19 | 25–17 | 75–54 | Report | ||
14 Dec | 20:30 | Noliko Maaseik | 3–1 | Bre Banca Lannutti Cuneo | 25–22 | 15–25 | 25–18 | 25–23 | 90–88 | Report | |
15 Dec | 19:30 | Radnički Kragujevac | 1–3 | CAI Teruel | 23–25 | 27–25 | 19–25 | 14–25 | 83–100 | Report | |
5 Jan | 18:00 | Radnički Kragujevac | 0–3 | Bre Banca Lannutti Cuneo | 19–25 | 20–25 | 18–25 | 57–75 | Report | ||
6 Jan | 18:00 | CAI Teruel | 1–3 | Noliko Maaseik | 28–30 | 28–26 | 19–25 | 22–25 | 97–106 | Report | |
12 Jan | 20:30 | Noliko Maaseik | 3–0 | Radnički Kragujevac | 25–16 | 25–14 | 25–16 | 75–46 | Report | ||
12 Jan | 20:30 | Bre Banca Lannutti Cuneo | 3–1 | CAI Teruel | 24–26 | 25–20 | 25–18 | 25–22 | 99–86 | Report |
Pool C
Pts | Matches | Points | Sets | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rank | Team | W | L | W | L | Ratio | W | L | Ratio | |
1 | Jastrzębski Węgiel | 11 | 3 | 3 | 541 | 509 | 1.063 | 14 | 9 | 1.556 |
2 | ACH Volley Bled | 11 | 4 | 2 | 566 | 538 | 1.052 | 14 | 11 | 1.273 |
3 | Budvanska Rivijera Budva | 9 | 4 | 2 | 517 | 530 | 0.975 | 12 | 12 | 1.000 |
4 | Olympiacos Piraeus | 5 | 1 | 5 | 553 | 600 | 0.922 | 9 | 17 | 0.529 |
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
17 Nov | 17:30 | Jastrzębski Węgiel | 1–3 | ACH Volley Bled | 22–25 | 21–25 | 25–21 | 26–28 | 94–99 | Report | |
17 Nov | 20:00 | Budvanska Rivijera Budva | 3–0 | Olympiacos Piraeus | 27–25 | 25–21 | 25–20 | 77–66 | Report | ||
24 Nov | 19:30 | Olympiacos Piraeus | 3–2 | Jastrzębski Węgiel | 28–26 | 25–22 | 23–25 | 17–25 | 15–13 | 108–111 | Report |
24 Nov | 20:15 | ACH Volley Bled | 3–0 | Budvanska Rivijera Budva | 25–21 | 25–19 | 25–16 | 75–56 | Report | ||
8 Dec | 19:30 | Olympiacos Piraeus | 2–3 | ACH Volley Bled | 20–25 | 25–22 | 25–20 | 31–33 | 9–15 | 110–115 | Report |
8 Dec | 20:00 | Budvanska Rivijera Budva | 3–2 | Jastrzębski Węgiel | 25–20 | 28–26 | 23–25 | 24–26 | 16–14 | 116–111 | Report |
14 Dec | 20:15 | ACH Volley Bled | 3–2 | Olympiacos Piraeus | 25–20 | 25–21 | 23–25 | 23–25 | 15–11 | 111–102 | Report |
15 Dec | 17:30 | Jastrzębski Węgiel | 3–0 | Budvanska Rivijera Budva | 25–23 | 25–20 | 25–13 | 75–56 | Report | ||
5 Jan | 17:30 | Jastrzębski Węgiel | 3–0 | Olympiacos Piraeus | 25–23 | 25–20 | 25–22 | 75–65 | Report | ||
5 Jan | 20:00 | Budvanska Rivijera Budva | 3–2 | ACH Volley Bled | 25–22 | 21–25 | 25–17 | 15–25 | 15–12 | 101–101 | Report |
12 Jan | 19:30 | Olympiacos Piraeus | 2–3 | Budvanska Rivijera Budva | 26–24 | 17–25 | 25–17 | 28–30 | 6–15 | 102–111 | Report |
12 Jan | 20:15 | ACH Volley Bled | 0–3 | Jastrzębski Węgiel | 21–25 | 21–25 | 23–25 | 65–75 | Report |
Pool D
Pts | Matches | Points | Sets | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rank | Team | W | L | W | L | Ratio | W | L | Ratio | |
1 | PGE Skra Bełchatów | 15 | 5 | 1 | 468 | 403 | 1.161 | 16 | 3 | 5.333 |
2 | Trentino BetClic | 12 | 4 | 2 | 520 | 490 | 1.061 | 14 | 9 | 1.556 |
3 | VfB Friedrichshafen | 9 | 3 | 3 | 504 | 491 | 1.026 | 11 | 12 | 0.917 |
4 | Remat Zalău | 0 | 0 | 6 | 365 | 473 | 0.772 | 1 | 18 | 0.056 |
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
17 Nov | 17:00 | Remat Zalău | 0–3 | PGE Skra Bełchatów | 23–25 | 21–25 | 18–25 | 62–75 | Report | ||
17 Nov | 20:30 | Trentino BetClic | 3–2 | VfB Friedrichshafen | 18–25 | 25–18 | 23–25 | 25–22 | 15–10 | 106–100 | Report |
24 Nov | 18:00 | PGE Skra Bełchatów | 3–0 | Trentino BetClic | 31–29 | 25–18 | 25–22 | 81–69 | Report | ||
24 Nov | 20:00 | VfB Friedrichshafen | 3–1 | Remat Zalău | 23–25 | 25–19 | 25–15 | 25–11 | 98–70 | Report | |
8 Dec | 17:00 | Remat Zalău | 0–3 | Trentino BetClic | 15–25 | 14–25 | 20–25 | 49–75 | Report | ||
8 Dec | 18:00 | PGE Skra Bełchatów | 3–0 | VfB Friedrichshafen | 25–22 | 25–21 | 25–21 | 75–64 | Report | ||
12 Dec | 16:30 | VfB Friedrichshafen | 0–3 | PGE Skra Bełchatów | 20–25 | 19–25 | 18–25 | 57–75 | Report | ||
13 Dec | 20:30 | Trentino BetClic | 3–0 | Remat Zalău | 25–18 | 25–22 | 25–23 | 75–63 | Report | ||
5 Jan | 20:30 | Trentino BetClic | 3–1 | PGE Skra Bełchatów | 25–23 | 25–23 | 21–25 | 25–16 | 96–87 | Report | |
6 Jan | 19:00 | Remat Zalău | 0–3 | VfB Friedrichshafen | 23–25 | 21–25 | 22–25 | 66–75 | Report | ||
12 Jan | 18:00 | PGE Skra Bełchatów | 3–0 | Remat Zalău | 25–19 | 25–14 | 25–22 | 75–55 | Report | ||
12 Jan | 19:15 | VfB Friedrichshafen | 3–2 | Trentino BetClic | 23–25 | 25–20 | 22–25 | 25–19 | 15–10 | 110–99 | Report |
Pool E
Pts | Matches | Points | Sets | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rank | Team | W | L | W | L | Ratio | W | L | Ratio | |
1 | Lokomotiv Belgorod | 13 | 4 | 2 | 512 | 491 | 1.043 | 14 | 8 | 1.750 |
2 | Tours VB | 12 | 5 | 1 | 585 | 560 | 1.045 | 16 | 9 | 1.778 |
3 | Sisley Treviso | 7 | 2 | 4 | 587 | 604 | 0.972 | 11 | 15 | 0.733 |
4 | Fenerbahçe İstanbul | 4 | 1 | 5 | 522 | 551 | 0.947 | 7 | 16 | 0.438 |
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
17 Nov | 19:00 | Lokomotiv Belgorod | 2–3 | Tours VB | 23–25 | 36–34 | 23–25 | 25–18 | 10–15 | 117–117 | Report |
17 Nov | 19:30 | Fenerbahçe İstanbul | 2–3 | Sisley Treviso | 23–25 | 25–20 | 26–28 | 25–23 | 11–15 | 110–111 | Report |
25 Nov | 20:00 | Tours VB | 1–3 | Fenerbahçe İstanbul | 25–21 | 22–25 | 22–25 | 23–25 | 92–96 | Report | |
25 Nov | 20:30 | Sisley Treviso | 0–3 | Lokomotiv Belgorod | 25–27 | 20–25 | 15–25 | 60–77 | Report | ||
7 Dec | 19:00 | Lokomotiv Belgorod | 3–0 | Fenerbahçe İstanbul | 26–24 | 25–23 | 25–19 | 76–66 | Report | ||
8 Dec | 20:00 | Tours VB | 3–2 | Sisley Treviso | 24–26 | 27–25 | 19–25 | 25–22 | 18–16 | 113–114 | Report |
15 Dec | 19:30 | Fenerbahçe İstanbul | 1–3 | Lokomotiv Belgorod | 25–20 | 18–25 | 21–25 | 23–25 | 87–95 | Report | |
16 Dec | 20:30 | Sisley Treviso | 2–3 | Tours VB | 25–20 | 23–25 | 23–25 | 29–27 | 14–16 | 114–113 | Report |
5 Jan | 19:00 | Lokomotiv Belgorod | 3–1 | Sisley Treviso | 25–20 | 19–25 | 25–20 | 25–21 | 94–86 | Report | |
5 Jan | 19:30 | Fenerbahçe İstanbul | 0–3 | Tours VB | 21–25 | 22–25 | 23–25 | 66–75 | Report | ||
12 Jan | 20:00 | Tours VB | 3–0 | Lokomotiv Belgorod | 25–19 | 25–15 | 25–19 | 75–53 | Report | ||
12 Jan | 20:30 | Sisley Treviso | 3–1 | Fenerbahçe İstanbul | 26–28 | 25–23 | 25–22 | 26–24 | 102–97 | Report |
Pool F
Pts | Matches | Points | Sets | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rank | Team | W | L | W | L | Ratio | W | L | Ratio | |
1 | Dynamo Moscow | 14 | 5 | 1 | 545 | 506 | 1.077 | 16 | 7 | 2.286 |
2 | Knack Randstad Roeselare | 10 | 4 | 2 | 536 | 513 | 1.045 | 13 | 11 | 1.182 |
3 | Hypo Tirol Innsbruck | 7 | 2 | 4 | 499 | 522 | 0.956 | 9 | 13 | 0.692 |
4 | Panathinaikos Athens | 5 | 1 | 5 | 512 | 551 | 0.929 | 8 | 15 | 0.533 |
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
16 Nov | 18:00 | Panathinaikos Athens | 2–3 | Dynamo Moscow | 28–30 | 21–25 | 27–25 | 25–22 | 15–17 | 116–119 | Report |
17 Nov | 20:30 | Knack Randstad Roeselare | 3–2 | Hypo Tirol Innsbruck | 22–25 | 25–23 | 22–25 | 25–20 | 15–9 | 109–102 | Report |
23 Nov | 19:00 | Dynamo Moscow | 3–1 | Knack Randstad Roeselare | 17–25 | 25–18 | 25–23 | 25–20 | 92–86 | Report | |
25 Nov | 20:15 | Hypo Tirol Innsbruck | 3–1 | Panathinaikos Athens | 25–17 | 30–32 | 25–17 | 25–17 | 105–83 | Report | |
8 Dec | 20:30 | Knack Randstad Roeselare | 3–2 | Panathinaikos Athens | 25–17 | 25–16 | 21–25 | 20–25 | 15–9 | 106–92 | Report |
9 Dec | 20:15 | Hypo Tirol Innsbruck | 0–3 | Dynamo Moscow | 18–25 | 24–26 | 18–25 | 60–76 | Report | ||
14 Dec | 12:00 | Dynamo Moscow | 3–1 | Hypo Tirol Innsbruck | 25–21 | 25–20 | 23–25 | 25–15 | 98–81 | Report | |
14 Dec | 18:00 | Panathinaikos Athens | 3–0 | Knack Randstad Roeselare | 25–23 | 25–16 | 25–23 | 75–62 | Report | ||
4 Jan | 18:00 | Panathinaikos Athens | 0–3 | Hypo Tirol Innsbruck | 23–25 | 25–27 | 30–32 | 78–84 | Report | ||
5 Jan | 20:30 | Knack Randstad Roeselare | 3–1 | Dynamo Moscow | 25–23 | 25–21 | 20–25 | 25–16 | 95–85 | Report | |
12 Jan | 20:30 | Dynamo Moscow | 3–0 | Panathinaikos Athens | 25–22 | 25–23 | 25–23 | 75–68 | Report | ||
12 Jan | 20:15 | Hypo Tirol Innsbruck | 0–3 | Knack Randstad Roeselare | 26–28 | 20–25 | 21–25 | 67–78 | Report |
Playoffs
Playoff 12
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg | Golden Set |
---|---|---|---|---|---|
Bre Banca Lannutti Cuneo | 2–0 | Lokomotiv Belgorod | 3–0 | 3–1 | |
Tours VB | 1–1 | Dynamo Moscow | 3–2 | 1–3 | 11–15 |
Knack Randstad Roeselare | 1–1 | PGE Skra Bełchatów | 3–1 | 0–3 | 12–15 |
ACH Volley Bled | 0–2 | Zenit Kazan | 0–3 | 0–3 | |
Generali Unterhaching | 1–1 | Jastrzębski Węgiel | 3–1 | 1–3 | 9–15 |
Budvanska Rivijera Budva | 0–2 | Noliko Maaseik | 1–3 | 1–3 |
First leg
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2 Feb | 20:30 | Bre Banca Lannutti Cuneo | 3–0 | Lokomotiv Belgorod | 25–23 | 25–16 | 25–20 | 75–59 | Report | ||
3 Feb | 20:00 | Tours VB | 3–2 | Dynamo Moscow | 20–25 | 18–25 | 25–19 | 25–23 | 15–6 | 103–98 | Report |
2 Feb | 20:30 | Knack Randstad Roeselare | 3–1 | PGE Skra Bełchatów | 26–24 | 23–25 | 25–23 | 25–21 | 99–93 | Report | |
2 Feb | 20:15 | ACH Volley Bled | 0–3 | Zenit Kazan | 21–25 | 18–25 | 16–25 | 55–75 | Report | ||
2 Feb | 19:00 | Generali Unterhaching | 3–1 | Jastrzębski Węgiel | 25–22 | 25–20 | 20–25 | 25–19 | 95–86 | Report | |
1 Feb | 20:00 | Budvanska Rivijera Budva | 1–3 | Noliko Maaseik | 29–27 | 21–25 | 22–25 | 20–25 | 92–102 | Report |
Second leg
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
9 Feb | 18:00 | Lokomotiv Belgorod | 1–3 | Bre Banca Lannutti Cuneo | 25–21 | 13–25 | 21–25 | 18–25 | 77–96 | Report | |
8 Feb | 19:00 | Dynamo Moscow | 3–1 | Tours VB | 25–21 | 25–23 | 18–25 | 25–22 | 93–91 | Report | |
Golden set | Dynamo Moscow | 15–11 | Tours VB | ||||||||
9 Feb | 18:00 | PGE Skra Bełchatów | 3–0 | Knack Randstad Roeselare | 25–21 | 25–17 | 25–15 | 75–53 | Report | ||
Golden set | PGE Skra Bełchatów | 15–12 | Knack Randstad Roeselare | ||||||||
9 Feb | 20:00 | Zenit Kazan | 3–0 | ACH Volley Bled | 25–17 | 25–22 | 25–18 | 75–57 | Report | ||
8 Feb | 18:00 | Jastrzębski Węgiel | 3–1 | Generali Unterhaching | 25–21 | 25–22 | 22–25 | 25–19 | 97–87 | Report | |
Golden set | Jastrzębski Węgiel | 15–9 | Generali Unterhaching | ||||||||
8 Feb | 20:30 | Noliko Maaseik | 3–1 | Budvanska Rivijera Budva | 25–18 | 23–25 | 25–17 | 28–26 | 101–86 | Report |
Playoff 6
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg | Golden Set |
---|---|---|---|---|---|
Bre Banca Lannutti Cuneo | 1–1 | Dynamo Moscow | 1–3 | 3–1 | 11–15 |
PGE Skra Bełchatów | 1–1 | Zenit Kazan | 2–3 | 3–1 | 11–15 |
Jastrzębski Węgiel | 1–1 | Noliko Maaseik | 3–2 | 0–3 | 17–15 |
First leg
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2 Mar | 20:30 | Bre Banca Lannutti Cuneo | 1–3 | Dynamo Moscow | 25–21 | 22–25 | 22–25 | 22–25 | 91–96 | Report | |
2 Mar | 18:00 | PGE Skra Bełchatów | 2–3 | Zenit Kazan | 25–17 | 27–29 | 25–21 | 17–25 | 8–15 | 102–107 | Report |
1 Mar | 18:00 | Jastrzębski Węgiel | 3–2 | Noliko Maaseik | 17–25 | 25–19 | 19–25 | 25–23 | 15–7 | 101–99 | Report |
Second leg
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
10 Mar | 19:00 | Dynamo Moscow | 1–3 | Bre Banca Lannutti Cuneo | 22–25 | 25–23 | 17–25 | 17–25 | 81–98 | Report | |
Golden set | Dynamo Moscow | 15–11 | Bre Banca Lannutti Cuneo | ||||||||
9 Mar | 18:00 | Zenit Kazan | 1–3 | PGE Skra Bełchatów | 22–25 | 25–17 | 23–25 | 19–25 | 89–92 | Report | |
Golden set | Zenit Kazan | 15–11 | PGE Skra Bełchatów | ||||||||
8 Mar | 20:30 | Noliko Maaseik | 3–0 | Jastrzębski Węgiel | 25–12 | 25–16 | 25–23 | 75–51 | Report | ||
Golden set | Noliko Maaseik | 15–17 | Jastrzębski Węgiel |
Final Four
- Organizer: Trentino BetClic
- Place: Bolzano
- All times on 26 March are Central European Time (UTC+01:00) and all times on 27 March are Central European Summer Time (UTC+02:00).
Semifinals | Final | |||||
26 March | ||||||
Jastrzębski Węgiel | 0 | |||||
27 March | ||||||
Trentino BetClic | 3 | |||||
Trentino BetClic | 3 | |||||
26 March | ||||||
Zenit Kazan | 1 | |||||
Dynamo Moscow | 0 | |||||
Zenit Kazan | 3 | |||||
3rd place match | ||||||
27 March | ||||||
Jastrzębski Węgiel | 1 | |||||
Dynamo Moscow | 3 |
Semifinals
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
26 Mar | 15:00 | Jastrzębski Węgiel | 0–3 | Trentino BetClic | 16–25 | 25–27 | 22–25 | 63–77 | Report | ||
26 Mar | 18:00 | Dynamo Moscow | 0–3 | Zenit Kazan | 24–26 | 20–25 | 21–25 | 65–76 | Report |
3rd place match
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
27 Mar | 14:30 | Jastrzębski Węgiel | 1–3 | Dynamo Moscow | 25–23 | 22–25 | 16–25 | 21–25 | 84–98 | Report |
Final
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
27 Mar | 18:00 | Trentino BetClic | 3–1 | Zenit Kazan | 25–17 | 20–25 | 25–23 | 25–20 | 95–85 | Report |
Final standings
Qualified for the 2011 FIVB Club World Championship |
|
|
Awards
|
|