Canoeing at the 2014 Asian Games – Women's slalom C-1
Jump to navigation
Jump to search
Women's C-1 at the 2014 Asian Games | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Venue | Misari Regatta | |||||||||
Date | 1–2 October | |||||||||
Competitors | 11 from 9 nations | |||||||||
Medalists | ||||||||||
| ||||||||||
Canoeing at the 2014 Asian Games | ||
---|---|---|
Slalom | ||
C-1 | men | women |
K-1 | men | women |
Sprint | ||
C-1 200 m | men | |
C-1 1000 m | men | |
C-2 1000 m | men | |
K-1 200 m | men | women |
K-1 500 m | women | |
K-1 1000 m | men | |
K-2 200 m | men | |
K-2 500 m | women | |
K-2 1000 m | men | |
K-4 500 m | women | |
K-4 1000 m | men | |
The women's C-1 slalom canoeing competition at the 2014 Asian Games in Hanam was held from 1 to 2 October at the Misari Canoe/Kayak Center. The slalom event was on flat water and not an artificial canoe slalom course. Each NOC could enter two athletes but only one of them could advance to the semifinal.
Schedule
All times are Korea Standard Time (UTC+09:00)
Date | Time | Event |
---|---|---|
Wednesday, 1 October 2014 | 10:00 | Heats |
12:00 | Repechage | |
15:30 | Quarterfinals | |
Thursday, 2 October 2014 | 15:00 | Semifinals |
15:40 | Finals |
Results
Heats
Rank | Athlete | Time |
---|---|---|
1 | Cen Nanqin (CHN) | 1:20.20 |
2 | Chen Shi (CHN) | 1:22.75 |
3 | Saranya Pornchai (THA) | 1:26.66 |
4 | Chen Wei-han (TPE) | 1:27.09 |
5 | Sonia Gomari (IRI) | 1:28.23 |
6 | Chu Min-hee (KOR) | 1:29.63 |
7 | Aki Yazawa (JPN) | 1:30.04 |
8 | Xeniya Kondratenko (KAZ) | 1:32.53 |
9 | Atcharaporn Duanglawa (THA) | 1:38.72 |
10 | Namita Chandel (IND) | 1:42.09 |
11 | Ho Yin Ngai (HKG) | 1:48.05 |
Repechage
Rank | Athlete | Time |
---|---|---|
1 | Sonia Gomari (IRI) | 1:26.64 |
2 | Chu Min-hee (KOR) | 1:29.76 |
3 | Aki Yazawa (JPN) | 1:30.69 |
4 | Atcharaporn Duanglawa (THA) | 1:32.00 |
5 | Xeniya Kondratenko (KAZ) | 1:32.19 |
6 | Namita Chandel (IND) | 1:33.37 |
7 | Ho Yin Ngai (HKG) | 1:59.76 |
Quarterfinals
Race 1
Rank | Athlete | Time |
---|---|---|
1 | Cen Nanqin (CHN) | 1:21.62 |
2 | Chen Wei-han (TPE) | 1:28.79 |
Race 2
Rank | Athlete | Time |
---|---|---|
1 | Chen Shi (CHN) | 1:31.08 |
2 | Chu Min-hee (KOR) | 1:32.75 |
Race 3
Rank | Athlete | Time |
---|---|---|
1 | Sonia Gomari (IRI) | 1:28.94 |
2 | Aki Yazawa (JPN) | 1:32.95 |
Race 4
Rank | Athlete | Time |
---|---|---|
1 | Saranya Pornchai (THA) | 1:30.37 |
2 | Atcharaporn Duanglawa (THA) | 1:50.53 |
Summary
Rank | Athlete | Time | Notes |
---|---|---|---|
1 | Cen Nanqin (CHN) | 1:21.62 | Race 1 winner |
2 | Chen Wei-han (TPE) | 1:28.79 | Best loser |
3 | Sonia Gomari (IRI) | 1:28.94 | Race 3 winner |
4 | Saranya Pornchai (THA) | 1:30.37 | Race 4 winner |
5 | Chen Shi (CHN) | 1:31.08 | |
6 | Chu Min-hee (KOR) | 1:32.75 | |
7 | Aki Yazawa (JPN) | 1:32.95 | |
8 | Atcharaporn Duanglawa (THA) | 1:50.53 |
Semifinals
Race 1
Rank | Athlete | Time |
---|---|---|
1 | Cen Nanqin (CHN) | 1:23.55 |
2 | Sonia Gomari (IRI) | 1:28.24 |
Race 2
Rank | Athlete | Time |
---|---|---|
1 | Chen Wei-han (TPE) | 1:28.39 |
2 | Saranya Pornchai (THA) | 1:30.58 |
Finals
Bronze medal
Rank | Athlete | Time |
---|---|---|
Sonia Gomari (IRI) | 1:27.36 | |
4 | Saranya Pornchai (THA) | 1:28.78 |
Gold medal
Rank | Athlete | Time |
---|---|---|
Cen Nanqin (CHN) | 1:23.79 | |
Chen Wei-han (TPE) | 1:34.31 |