The 2018 Oceania Youth Olympic Games Qualifier for boys' field hockey was held from the 25 to 28 April 2018 in Port Moresby, Papua New Guinea.[1] The tournament also served as a direct qualifier for the 2018 Summer Youth Olympics, with the winner, runner-up and third placed team qualifying.
Qualified teams
Format
The four teams will each play each other two times, having played six games in total. The top two teams advance to the final, while the bottom two teams play for the third and fourth place.
Results
All times are local (UTC+10:00).
Preliminary round
Pool A
Source:
FIHRules for classification: 1) points; 2) goal difference; 3) goals scored; 4) head-to-head result.
[2](H) Host
Umpires: Frank Vira (VAN) Kisapai Milton (PNG)
|
|
Australia
|
20–0
|
Vanuatu
|
Carr 2' Marais 2', 15' White 5', 7', 11', 19', 29' Harvie 6' Fossey 9', 9', 19', 20' Snowden 16', 17', 18', 23' Collins 17' Davis 26', 28'
|
Report
|
|
Umpires: Benjamin Hocking (AUS) Lionel Hebei (PNG)
|
|
Umpires: Lionel Hebei (PNG) Jimmy Mamae (SOL)
|
|
Papua New Guinea
|
2–21
|
Australia
|
English 15' Mem 20'
|
Report
|
Harvie 3' White 4', 8', 16', 16', 21', 27' Davis 5', 5', 6', 7', 11' Fossey 6', 19', 29', 29' Snowden 10', 21', 26', 28' Marais 18'
|
Umpires: Kerryl Chandler (AUS) Eddie Gebo (PNG)
|
|
Umpires: Jimmy Mamae (SOL) Kerryl Chandler (AUS)
|
|
Solomon Islands
|
0–19
|
Australia
|
|
Report
|
Davis 4', 13', 18', 22' Collins 4', 17' Snowden 10+' White 13', 20+', 25' Marais 14', 15' Fossey 14', 27' Harvie 15', 19', 20', 26' Carr 23'
|
Umpires: Edward Purkikil (PNG) Hussein Lowah (PNG)
|
|
Umpires: Edward Purkikil (PNG) Benjamin Hocking (AUS)
|
|
Umpires: Milton Kisapai (PNG) Lionel Hebei (PNG)
|
|
Umpires: Benjamin Hocking (AUS) Frank Vira (VAN)
|
|
Papua New Guinea
|
0–33
|
Australia
|
|
Report
|
Davis 2', 3', 6', 7', 15', 25' Collins 3', 8' Fossey 4', 10', 11', 17', 24', 28' Snowden 5', 5', 9', 12', 19', 22', 30', 30' Harvie 6', 17' White 7', 13', 21', 26', 27', 27' Marais 14', 20' Carr 30'
|
Umpires: Eddie Gebo (PNG) Lionel Hebei (PNG)
|
|
Umpires: Kerryl Chandler (AUS) Hussein Lowah (PNG)
|
|
Umpires: Frank Vira (VAN) Jimmy Mamae (SOL)
|
|
First to fourth place classification
Third and fourth place
Umpires: Kerryl Chandler (AUS) Benjamin Hocking (AUS)
|
|
Final
Umpires: Lionel Hebei (PNG) Eddie Gebo (PNG)
|
|
Final standings
References